Social-Media-Addiction-ShotsAsociaţia de Tineret “ARENA” este o organizație de tineret care concepe, organizează, promovează şi desfăşoară activități şi proiecte de educație nonformală, în România şi în străinătate, ce urmăresc stimularea unei comunicări şi socializări eficiente, reale, responsabile între tineri, combaterea sedentarismului şi atragerea tinerilor către activităţi de grup având ca efect atenuarea dependenţei de calculator, internet, reţele de socializare sau jocuri pe calculator.

Asociaţia de Tineret “ARENA” promovează valorile care țin de egalitatea de şansă a membrilor comunității şi, în acelaşi timp, promovează activități de combatere a excluziunii sociale. Discriminările de orice natură sunt străine de spiritul şi practica asociaţiei.